Pokud se chystáte k nákupu zubního kartáčku, začněte u rukojeti. Pro lepší přilnavost je vhodnější ergonomický design, který podporuje správné rozložení sil. Délka a velikost rukojeti by měla odpovídat věku a schopnostem jednotlivce.
Hlava zubního kartáčku nesmí mít žádné ostré hrany, které by mohly náhodně poranit dásně nebo jazyk. Hlava musí také odpovídat velikosti úst. Obecně je lepší zvolit zubní kartáčky s menší hlavou, které se dostanou do všech míst v dutině ústní.
Existují různá vlákna používaná jako štětiny kartáčku. Měkké kartáčky mají vlákna o průměru pod 0,18 mm. Středně tvrdé kartáčky mají vlákna o tloušťce 0,18 až 0,21 mm a tvrdé štětiny mají průměr nad 0,21 mm. Čím větší je průměr vlákna, tím tvrdší je kartáček.
Kartáčky s různou tvrdostí
Měkké štětiny: Zubní kartáčky s měkkými štětinami jsou méně agresivní pro zubní sklovinu a dásně. Z tohoto důvodu se doporučují zejména lidem trpícím citlivostí dásní nebo zubů.
Středně tvrdé štětiny: Tyto zubní kartáčky jsou nejoblíbenější a také nejprodávanější. Pokud nemáte žádné problémy se zuby a dásněmi, je to správná volba. Pokud však po nějaké době zjistíte krvácení dásní a nepříjemný pocit při čištění zubů, zvolte raději měkčí variantu štětin.
Tvrdé štětiny: Ačkoliv se mnoho lidí domnívá, že tvrdé štětiny jsou účinnější než jiné, není tomu tak. Opak je pravdou. S tvrdým kartáčkem máte větší pravděpodobnost poškození dásní a vyvolání bolestivé infekce.
Upřednostňovaný je kartáček se štětinami ze syntetických materiálů (nylon, polyester) a střední tvrdosti, které ve většině případů nepoškodí dásně a umí odstranit zubní plak a zabránil tak vzniku zubního kamene, který je pro naše zuby největším problémem.
Opotřebení zubního kartáčku
Je logické, že kartáček, který má zachovalé štětiny funguje lépe než kartáček, který je opotřebovaný. Proto nezapomínejte na pravidelnou výměnu kartáčků každé 2 až 3 měsíce po pravidelném každodenním používání. Na trhu jsou i kartáčky, které upozorní na potřebu výměny tím, že štětiny vyblednou.