Nedávná studie tvrdila, že konzumace jedno vejce denně může drasticky snížit pravděpodobnost rozvoje kardiovaskulárních onemocnění v budoucnu. Tým výzkumníků z Číny a Velké Británie se rozhodl prověřit spojení mezi frekvencí konzumace vajec a rizikem vzniku mnoha onemocnění souvisejících se srdcem, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, ischemická cévní mozková příhoda a hlavní koronární onemocnění, což je situace, kdy člověk podlehne náhlé srdeční vadě nebo infarktu.
Výzkumná skupina, vedená profesorem Liming Liem a doktorem Canqing Yuem z Katedry veřejného zdraví v medicinském centru Pekingské univerzity, analyzovala data od více než 400 000 dospělých v Číně ve věku mezi 30 a 79 lety.
Data, která byla shromážděna v rámci studie China Kadoorie Biobank, původně shromažďovala informace od 512 891 dospělých z 10 různých oblastí Číny z let 2004 až 2008. 416 213 účastníků vybraných pro tuto specifickou studii nemělo žádné předchozí zkušenosti s rakovinou, kardiovaskulárními chorobami ani cukrovkou. Všechny osoby zahrnuté do studie, která byla publikována v časopise Heart, byly dotázány, jak často jí vejce. V návaznosti na počáteční studii byl jejich zdravotní stav dokumentován v následném období, trvajícím přibližně devět let.
Profesor Li a doktor Yu se rozhodli přímo porovnat výsledky 13,1 % účastníků, kteří prohlásili, že jedli vejce každý den, s 9,1 %, jenž tvrdili, že vejce nekonzumovali vůbec, nebo skoro vůbec.
Zjistili, že u těch, kteří jedli vejce každý den, je o 26 % nižší riziko hemoragické mrtvice, ke které dochází, když dojde ke krvácení v mozku nebo kolem něj. U konzumentů vajec také byla o 28 % menší pravděpodobnost úmrtí způsobeného hemoragickou mrtvicí a o 18 % nižší riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění. Dále studie uvedla, že je u nich o 12 % nižší pravděpodobnost rozvoje ischemické choroby srdeční.