Přehled příjmů a výdajů
Vytvořte si jasný přehled, za co a kde utrácíte . Příjmy a výdaje monitoruje mnoho internetových bankovnictví, jsou i k tomu určené mobilní aplikace, které vám často i na grafech ukáží, že co utrácíte a jak se vaše útraty vyvíjí. Zapisujte poctivě, třeba zjistíte, že kavárnička není drobným potěšením, ale opravdovým žroutem peněz.
2. Hlavní žrout peněz
Kde je? Je to výdaj nutný (bydlení, veřejná doprava), anebo libůstka? U drobných potěšení je snadné vymyslet alternativy a vědět, že ne vždy je nutné koupit si drahý zákusech. Těžší je pravidla dodržet, ale s trochou silné vůle se vám zadaří. Horší je to s výdaji nutnými. Tam je vhodné zvážit stěhování, čímž může odpadnout i problém výdajů za dopravu. Pokud taková možnost není, nemáte třeba volný pokoj, který byste pronajali? Část nákladů, ne-li všechny, vám nájemník pokryje.
3. Koníčky
Nejen prací a jídlem je člověk živ a kvalitní trávení volného času je nutnost. Pokud ale máte podprůměrné příjmy, nákup drahého sportovního auta není rozumné řešení. I když je to vaše velké hobby. Finanční zátěž bude taková, že váš vytoužený mazlíček vám přinese více smutku a únavy, než radosti. Zvažte, čemu svůj čas věnovat.
4. Jídlo
Jezte sezónní věci a věci lokální. Jsou levnější a pro nás často vhodnější. Daleký dovoz kazí kvalitu produktů a zvyšuje jejich cenu, navíc z ekologického hlediska planetě škodí. Nikdo nepotřebuje jíst několikrát týdně krevety a lososa, zvlášť v době, kdy s rybami pozřeme i plastové mikročástice.
5. Buďte zdraví, ušetříte
Pokud o své zdraví dbáte, náklady klesají hned ve dvou směrech. Prvním důvodem je to, že netrávíte čas na neschopence, můžete tedy vydělávat peníze. Zároveň neutrácíte za léky a rehabilitace, nestojí vás to ani žádný čas. Kdo je zdravý, má víc sil i lepší sociální mobilitu, šanci na pracovní růst a i bez vyšších financí se automaticky cítí spokojený. Proto si svého zdraví važte a neohrožujte jej.
1.