Každý z nás tu a tam potřebuje trochu toho odreagování. Od přírody toužíme po tom dělat něco, co nás baví a naplňuje. Rozdíly mezi představou ideálního využití volného času se ale liší od člověka k člověku.
Jistě nelze zobecnit například to, že všichni teenageři milují chození po diskotékách a mejdanech a starší lidé raději poklidnější způsob života, přesto existují obecné domněnky o tom, jak která lidská skupina nejraději tráví své volné chvíle. A často jsou tyto domněnky postaveny na reálných základech.
Tak třeba právě již zmiňovaná mladá generace často dává přednost činnostem, jež jsou pohodlné a nevyžadují žádnou větší námahu, ať už z hlediska fyzického (sport) nebo z hlediska činností, u kterých je třeba se soustředit (četba knihy).
Především mejdany a večírky, kde teče alkohol proudem, jsou velmi vyhledávaným místem pro mladé lidi. Rovněž se v posledních letech rozvinulo vysedávání u počítačů a mobilních telefonů a zejména využívání sociálních sítí jako hlavní formy komunikace a zdroje zábavy. Abychom ovšem nebyli pouze kritičtí, v posledním období se v této generaci rozvíjí cestování, teda alespoň u mladých lidí ve věku 20 – 30 let.
Střední generace, ještě „políbená“ minulým režimem, si také pozvolna zvyká na vymoženosti nové doby, ovšem zatím jí úplně nepropadla. Posezení s přáteli u láhve dobrého vína, četba knih, časopisů, návštěvy zajímavých míst jsou v jejím případě mnohem častější než u mladších kolegů.
Ti nejstarší, pokud do této skupiny zahrneme občany v důchodovém věku, si v otázce trávení volného času s přáteli se střední generací v ničem nezadají. Jen často mění sklenku vína za šálek dobré kávy. Četba, luštění křížovek, péče o zahradu tvoří také velkou část jejich portfolia. A nezapomeňme ani na zájezdy k moři či do termálních lázní, neboť také starší lidé se snaží trávit svůj čas aktivně, rozhodně tedy mnohem více než dříve. Na druhou stranu to s námahou nepřehánějí, vzhledem ke svému zdravotnímu stavu často ani nemohou.